Tüm ürünlerde geçerli, 3 ay ve üzeri kiralamaların ilk ay kirası 1 TL! Hemen kiralamanı tamamla, stoklarla sınırlı kampanya fırsatını kaçırma!

0
0
Ara toplam:0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

No products in the cart.

0
0
Ara toplam:0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

No products in the cart.

Hava Temizleme ve Nem Alma Cihazları

İçindekiler

Beurer LB 88

Her  iki cihaz da astımı veya alerjisi olan kişiler için harika bir cihazdır. Ancak hangisinin sizin için doğru olduğuna karar vermek zor olabilir. Bunun nedeni, nem gidericilerin ve hava temizleyicilerin bir alandaki alerjenleri azaltmak için birlikte çalışmasıdır.

Bu ürünlerin ortak amaca nasıl ulaştığı konusunda birçok farklılık vardır.

Hava temizleyiciler havayı filtreleyerek havayı temizler. Filtreler polen, küf sporları ve toz gibi havadaki alerjenleri hapseder.

Nem alma cihazı da nemi odaya çeker ve nem seviyelerini düşürür. Mikroplar ve küfler nemli ve nemli ortamlarda çoğaldıkları için hayatta kalamazlar.

Alerjiniz, astımınız, belirli bir sorununuz var veya önlem olarak evinizdeki her türlü kirliliği (ince parçacıklar, dizel parçacıkları, polenler, gazlar, virüsler, kokular, hayvan kılı, akarlar, VOC) ortadan kaldırmak mı istiyorsunuz?

Bir hava temizleyiciye ihtiyacınız var! Hava temizleyici, tüm kirlilik kaynaklarını ortadan kaldırarak evinizdeki havayı derinlemesine temizler ve böylece odanızdaki hava kalitesini iyileştirir.

Daha iyi hava filtrelemesi için, bir filtreleme sistemini tercih edin, özellikle ince parçacıklar için HEPA’yı tercih edin, ayrıca hava akışının donatmak istediğiniz odanın yüzeyine uyarlandığını da kontrol edin.

Duvarlarınız veya mobilyalarınız küfle mi kaplandı? Genellikle pencerelerinizde yoğuşma mı fark ediyorsunuz? Çamaşırların kuruması zaman mı alıyor? Eviniz muhtemelen çok nemli. Bu nem sağlığınıza zarar verebilir. Ayrıca akarların ve hamam böceklerinin gelişimini de destekler.

Bu aşırı nemi emmek için ilgili odalara bir hava nem alma cihazı yerleştirebilirsiniz.

Cihaz odadaki nemi emecek ve suya çevirecektir. Su daha sonra bir tankta (su tankı) depolanacak ve kuru hava odaya yeniden verilecektir.

Optimum konfor için bir odanın nem seviyesi %40 ile %60 arasında olmalıdır

Hava temizleyici nerede kullanılır?

Bir hava temizleyicinin görevi, havadaki zararlı kirleticileri evinizden uzaklaştırmaktır.

Buna toz, alerjenler ve bakterilerin yanı sıra duman, evcil hayvan kılı ve küf dahildir.

Bu kirleticiler, evinizin havasını dahili filtre aracılığıyla dolaştıran hava temizleyicileri tarafından giderilir.

Bir HEPA filtresi, havadaki kirleticilerin %99,97’sini 0,3 mikrona kadar hapsedebilen bir hava temizleyicidir. Bu filtre en çok alerjisi olanlar için etkilidir.

HEPA filtreleri, iç içe geçmiş binlerce küçük elyaftan yapılmıştır. Bu tasarım havanın geçmesine izin verir ancak parçacıkların geçmesine izin vermez.

Küf ve küfün neden olduğu küf ve rutubet kokularını gidermek için arıtıcınıza aktif karbon filtre eklenebilir.

Hava temizleme cihazları evinizdeki nemi azaltmaz veya kontrol etmez. Arıtıcı sadece odadaki havayı dolaştırır ve kirleticileri giderir.

Birkaç Tip Hava Temizleyici Vardır

Birçok hava temizleyici türü vardır. Her birim bu işlevlerden bir veya daha fazlasına sahip olabilir.

  •  HEPA filtrasyonu: Bu filtre havadaki kirleticileri hapseder ve son derece yoğundur. En iyi HEPA filtresi, Gerçek HEPA Filtresidir. 0,3 mikrondan küçük parçacıkların %99,97’sini (veya daha azını) giderir. Buna toz, alerjenler ve parçacıklar da  dahildir.
  •  Karbon Filtreleme: Filtre, gazları, kimyasalları ve uçucu organik bileşikleri (VOC’ler) hapseden oldukça emici aktif karbon malzemeden yapılmıştır. Bu filtre, özellikle bir odanın taze kokmasını sağlamak ve havadaki zararlı maddeleri uzaklaştırmak için kullanışlıdır.
  •  Negatif İyonizasyon: Bu teknoloji, havadaki kirleticileri çekmek için yüklü iyonları kullanır. Parçacıklar daha sonra tartılır, bu da dahili filtreler tarafından yakalanmalarını kolaylaştırır. Bu, kirleticilerin yüzeylere yapışmasına ve ardından yere düşmesine neden olur. Ultra ince partiküller hava temizleme ile temizlenebilir.
  •  Ultraviyole Işık (UV-): UV ışığı, havadaki bakteri ve küflerin DNA moleküler yapısını yok eder. UV ışığı, arıtıcıdan geçerken havayı sterilize etmek ve temizlemek için kullanılır. Bu özellik, küfle uğraşan herhangi bir hava temizleyici için olmazsa olmazdır.

Hava temizleyiciler, taşınabilir üniteler veya tüm ev sistemleri olarak da mevcuttur. Taşınabilir üniteler en popüler olanlardır çünkü evin içinde taşınabilirler ve tamir edilmeleri gerek duyulmaz.

Hava Temizleme Cihazı nem alır mı?

Cevap, hayır. Hatta Hava temizleyicisini banyo, çamaşır odası gibi çok nemli bir odaya kurmamanızı öneriyoruz. Aktif karbon çok hızlı bir şekilde su ile tıkanabilir. Bu durumda arıtıcınızdaki karbon çok daha düzenli olarak değiştirilmelidir.

Sağlık nedenleriyle veya yalnızca cihazınızın verimliliğini test etmek için, yine de bir banyoda temizleyici çalıştırmak istiyorsanız, onu bir hava nem alma sistemi ile birleştirdiğinizden emin olun. Genellikle pahalı nem gidericiler verimlilik açısından büyük farklılıklar gösterir.

Rutubeti önler mi? 

Hava bizim hayatımız. Havasız ortamlarda rutubet olması ise kaçınılmaz. Hava temizleme cihazları rutubeti elbette ki önler.

Havadaki parçacıklar genellikle ilk bakışta görünmez. Havadaki partiküller genellikle havanın birikebileceği yerlerde, örneğin dolapların altında veya yatakların altında toplanır. Kir parçacıklarının bir kısmı modern ofis ekipmanlarına takılır ve orada üreme alanı oluşturur.

Çare:

Hava, toz filtresinden çekilir ve tozdan, havada uçuşan parçacıklardan ve kirden arındırılır. Bu şekilde tutulan asılı parçacıklar artık solunan havada uçamazlar. Aynı zamanda filtre cihaz kontaminasyonunu da engeller.

Temiz hava solumak sadece hoş değil, aynı zamanda sağlığınız için de gereklidir. Yeterli nem seviyesine sahip sağlıklı hava, optimum konfor için mükemmelliğin temelidir. Soru şu ki, onu elde etmek için bir ev hava temizleyicisine ihtiyacınız var mı?

Temizleme cihazına ihtiyacınız varsa ve çok para vermek istemiyorsanız Beurer LB 88 Hava Nemlendirici ürününü uygun fiyata kiralayabilirsiniz.

Astıma iyi gelir mi?

Astımlı insanlar için hava kalitesi hayati bir rol oynar. Havadaki ultra ince partiküllere maruz kalmak, akciğer hava yollarının iltihaplanmasına sebebiyet verir. Hafif veya şiddetli astım semptomları kişiden kişiye değişir. Bu belirtiler geçici (örneğin, bir çaba sırasında) veya kalıcı olabilir. Genellikle çok aktif olan çocuklarda astım semptomları normal kabul edilen aktivitelere müdahale edilmesi gerekir.

Hava temizleyicileri astım semptomlarını hafifletmeye yardımcı olur. Gerçekten de, hava kirliliği ve astım güçlü bir şekilde bağlantılıdır. Bu nedenle bir hava temizleyicinin kullanılması, astım hastaları için sağlıklı bir ortamın korunmasına yardımcı olur.

Astım için, hem büyük hem de ultra ince parçacıkları filtreleyebilen yüksek performanslı bir hava temizleyici seçmek daha iyidir. Ultra ince parçacıklar havada çok uzun süre taşınır ve onları emmek için yere yerleşmelerini beklemek yerine bir hava temizleyici ile yakalamak daha kolay olabilir.

Bazen astım semptomları, havadaki partiküller yerine (veya bunlara ek olarak) havadaki ev kimyasalları tarafından tetiklenir. Mümkünse, havadaki kimyasalları ve gazları gidermek için aktif karbon filtreli bir temizleyici kullanmanızı öneririz. Tütün dumanı için hava temizleyicileri kullanmak, sigara içen bir kişiyle yaşayan hassas akciğerleri olan kişilerde astım ataklarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Evinizden birinin astımına karşı etkili bir şekilde mücadele etmek için Hava Temizleme Cihazı seçerken kullanım odasının büyüklüğünü göz önünde bulundurun. Özellikle akciğerleri çok hassas olan kişiler için, sizinkinden daha büyük bir oda boyutuna uygun bir temizleyici tercih edin.

Alırken nelere dikkat edilmeli? 

  • Odanın büyüklüğüne göre cihaz seçmeye özen gösterin. 

Ürünün kullanılacağı maksimum metrekare özelliği olduğu için kullanacağınız alana göre cihazı seçmeniz, faydanıza olacaktır.

  • İhtiyaca uygun filtreli ürünler tercih edin.

Filtreleme sistemi çok önemlidir. HEPA, aktif karbon, karbon gibi seçenekleri bulunan filtreleme sistemleriyle cihazlar, bir alanda birbirinden ayrılıyorlar. Markadan markaya bile değişiklik gösteren Karbon filtreler özellikle gaz ve kokuları havadan ayrıştırabilirken HEPA filtreli cihazlar ise yüksek verimli özellikleriyle havada bulunan daha küçük partikülleri de yakalama özelliğine sahiptirler. Başka bir değişle genel olarak sigara, toz veya türlü kötü kokulara karşı karbon filtreli cihazlar yeterlidir. Ama  polen, bakteri, alerjen, toz veya kötü kokular gibi unsurlara karşı HEPA filtreli cihazlar tercih edilmelidir. 

  • Elektrik tasarrufu olan cihazlar tercih edin.

Elektrik tasarruflu olan cihazların büyük kısmında otomatik çalışma ve algılama özelliği bulunuyor. Bu cihazlar tıpkı klimalarda olduğu gibi içerisini  gerekli durumlarda kendileri çalışıyor.

Hepa temizleyici nedir?

HEPA filtresi, havadaki alerjenik partiküllerin %99,9’undan fazlasını ortadan kaldıran yüksek verimli bir partikül filtresine denir. Buna toz, küf, polen, bakteri dahildir ve hatta COVID parçacıklarını havadan kaldırabilir.

HEPA filtreleri, havayı bu alerjenik parçacıkları yakalayan ve atmosfere salınmalarını önleyen ince bir ağdan geçirerek çalışır.

HEPA filtresi virüslere karşı etkili midir?

Profesyonel bir hava temizleyicinin HEPA filtresi, 0,3 µm’den büyük parçacıkların %99’undan fazlasını tutmayı mümkün kılar. Bu filtre tıbbi sınıftır. Mutlak filtre olarak da adlandırılır.

Çok ince liflerden oluşan bir tabakadan oluşur. Sıkı dokuması sayesinde akarları, polenleri, küfleri, mantarları, böcek ilaçlarını, bakterileri, virüsleri, ince tozları, hayvan kılı ve hatta dizel partiküllerini tutmasını sağlar.

Filtresi ne sıklıkla yıkanmalı?

Hava Filtreleri saç, tüy, polen ve büyük toz parçalarını arındırdığı için 15-30 gün aralıklarla temizlenerek cihazın performansını koruması sağlanmalıdır.

Hava filtreleri, yani karton veya kağıttan yapılmış olanlar, temizlenmesi en kolay filtrelerdir. Gerçekten de, bileşimleri kıvrımlara sıkışmış kirleri ve kalıntıları temizlemeyi kolaylaştırır. Bu temizliği gerçekleştirmek için filtrenin tıkanma derecesine göre 2 farklı teknik deneyebilirsiniz:

Elektrikli süpürge kullanın: Hava filtrenizi yerinden çıkarmanız ve kendinize ince uçlu bir elektrikli süpürge sağlamanız gerekir. Ardından hava filtresinin her iki tarafındaki kirleri birkaç dakika boyunca vakumlayın. Bu manevra, parçanın sağlığı için en basit ve en az riskli olan yöntemdir.

Filtreyi sabunlu suyla yıkayın: Filtre çok kirliyse, bir kova sabunlu suya daldırıp kuvvetlice karıştırabilirsiniz. Bir bezle ovmak için zaman zaman çıkarın ve iyi temizlenmiş göründüğünde filtreyi sallayın. Filtreyi geri takmadan önce tamamen kurumasını beklemelisiniz.

Hava Temizleyici ile Nemlendirici Arasındaki Fark Nedir?

Hava temizleyicileri ve nemlendiriciler de dahil olmak üzere birçok cihaz evdeki hava kalitesini iyileştirmeye katkı sağlar. 

Hava temizleyici

Bazı çağdaş faaliyetler (araba sürmek, yemek pişirmek veya odun sobası yakmak) hava kirliliği kaynaklarıdır. Bu kirlilik de konsantrasyon, nefes darlığı veya hapşırma sorunlarına neden olur. Bir hava temizleyici hava kirliliğini filtreler ve böylece odadaki hava kalitesini iyileştirir, bu da baş ağrısı, hapşırma veya hala nefes darlığı gibi hava kirliliğinin neden olduğu sorunları azaltmaya yardımcı olur.

Nemlendirici

Evinizdeki hava çok kuruysa, kuru cildiniz veya kaşıntılı gözlere sahip olabilirsiniz. Ayrıca kuru havadan, deri veya ahşap mobilyanızdan rahatsız olan tek kişi siz olmayacaksınız. Hava çok kuru olduğundan, bu malzemeler kurur ve örneğin büzülmelerine veya yırtılmalarına neden olur. Bir nemlendirici, nem seviyesini %40’lık ideal bir seviyeye geri getirebilir.

Bir hava temizleyici ile bir nemlendirici arasındaki fark,  esas olarak cihazın çalışma şekli ve çözdüğü “sorunlar” ile ilgilidir. Odadaki havayı toz, polen ve bakteri gibi yabancı maddelerden arındırmak için bir hava temizleyici ve odadaki nem seviyesini artırmak için bir nemlendirici kullanın. Evinizdeki hava hem kirli hem de kuru mu? Ardından, nemlendirme işlevine sahip bir hava temizleyici seçin.

Nem alma cihazı nedir?

Nem alma cihazının görevi, evinizdeki havadaki fazla nemi azaltmaktır.

%50’nin altı ideal aralıktır. Bu, havadan nem çekerek ve onu dahili bir kovada saklayarak gerçekleşir. Nem gidericiler, evinizdeki havayı bir hava temizleyici gibi filtrelemez veya temizlemez.

Sadece nemi azaltırlar.

Nem düştükçe, iç ortam sıcaklığı da düşer.

Toz akarları ile ilgili sorun yaşıyorsanız daha düşük nem de yardımcı olabilir. Büyümek ve gelişmek için neme ihtiyaçları vardır.

Nem oranı düşük evler daha serindir. Hava ne kadar sıcak olursa, o kadar fazla nem içerir.

Farklı Nem Alma Cihazları Türleri

Üç tür nem giderici vardır:

Soğutucu: Bu nem alma cihazı, nemin yoğunlaştığı metal bir plakayı soğutmak için soğutma kullanır. Nem alma cihazı, içinden hava çeken bir fan tarafından soğutulur. Hava kuruduktan sonra nem, su toplama kabına sızar.

Kurutucu: Bu nem alma cihazı, suyu emen özel bir malzeme kullanır. Elektronikte gördüğünüz silika jele benzer. Bir kurutucu tekerlek hava akışında yavaşça hareket ederek nemi emer.

Elektronik: Bu nem alma cihazı, havadaki su buharını yoğunlaştıran serin bir yüzey oluşturmak için Peltier ısı pompasını kullanır. Yoğunlaşan su daha sonra dışarıya boşaltılır.

Nasıl çalışır?

Hava temizleyici

Arıtıcı, iç mekan havasını filtreler ve çeşitli kirlilik kaynaklarını ve kirleticileri ortadan kaldırarak arındırır.

Hava temizleme birkaç aşamadan geçer. İlk olarak, temizleyici, parçacıkları tutmak için odada bulunan havayı çeker. Hava daha sonra havada bulunan farklı kirletici türlerini tutan birkaç filtreden geçer. 

Hava temizleyicinizin performansına bağlı olarak, odalarınızın büyüklüğü (yatak odası, oturma odası, yemek odası), ofisler, ortak alanlar, açık alanlar vb. ile ilişkili farklı hava hacimlerini tedavi edebilecektir. Optimum çalışma için, oda başına bir hava temizleyici entegre etmek önemlidir.

Nemlendirici

Odadaki nemi artırmak için bir nemlendirici kullanın. Nemlendiricinin bir su deposu vardır ve suyu titreşim yoluyla, soğuk su buharlaştırıcısı ile veya suyu buharlaşacak şekilde ısıtarak havaya verir. İkinci durumda, bu suyu ısıttığı için havayı sadece nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda hafifçe ısıtır.

Bir hava temizleyicinin genel çalışma prensibi nedir?

Kapalı bir yerden havanın filtrelenmesini sağlayan bir iç mekan hava temizleyicisi, yakaladığı havanın kirli havayı serbest bırakmasını sağlar. Bu cihaz aynı zamanda hava temizleyici olarak da adlandırılabilir. Pencereleri açmak mümkünse, gerekli doğal havalandırmaya ek olarak çalışır.

Bir hava temizleyici ne kadar gürültülü çalışır?

İyonlaştırıcılar için 5 dB (duyulmuyor) arasında ve havalandırma sistemine sahip cihazlar için ise 40 dB ‘den fazla.

Bir hava temizleyicinin ön filtresinin hedefleri nelerdir?

Ön filtre, büyük toz, hayvan kılı vb. makro partikülleri yakalar. Doğrudan kapak ve diğer filtreler arasına yerleştirilen, hava “cihaza” girer girmez harekete geçen ilk filtreleme sistemidir. Genellikle yıkanabilir olan bu filtre, yukarı yönde makro partikülleri filtreleyerek diğer filtrelerin ömrünü korur.

Hava Temizleyicinin Faydaları

Evinize bir hava temizleyici kurarak, yalnızca iç mekan havasını temizlemekle kalmaz, aynı zamanda birçok başka avantajdan da faydalanmış olursunuz:

  • Bir hava temizleyici her türlü kirliliği ortadan kaldırır: sadece küf, toz akarları ve polen gibi alerjenleri değil, aynı zamanda virüsleri ve bakterileri de yok eder. Böylece çok daha az hastalanırsınız!
  • Ayrıca hava temizleyicilerin ‘streamer’ ve filtreleme teknolojileri, evinizdeki tüm kötü koku kaynaklarını ortadan kaldırır ve etkisiz hale getirir.
  • Modern hava temizleyicileri son derece güçlüdür ve büyük hacimli havayı hızla işleyebilir.
Paylaş
En Çok Kiralanan Ürünler
Son Yazıları Kaçırma
Bültene Abone Ol

Kategoriler

Benzer
Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu
General Mobile GM Watch Akıllı Saat

General Mobile GM Watch Akıllı Saat

İkonik, mükemmel kalitesi, metalik dairesel tasarımı ve kolay değiştirilebilen silikon kayışı ile General Mobile GM Watch Akıllı Saat bir akıllı saatten çok daha fazlası. Onu

Huawei MatePad 11 

Huawei MatePad 11 

Huawei’nin her seferinde tablet tasarımında daha da mükemmelleşiyor.  Huawei MatePad 11 tablet, 2 Haziran 2021’de piyasaya sürüldü. Tablet, 2560×1600 piksel çözünürlük sunan 10,95 inç dokunmatik

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB Galaxy S21 FE 5G, sevdiğiniz her şeyi 6,4 inç’e sığdırıyor. Arkadaşlarınızla bağlantı kurmak, yeni tutkular keşfetmek, canlı yayın yapmak

Yukarı Kaydır