Tüm ürünlerde geçerli, 3 ay ve üzeri kiralamaların ilk ay kirası 1 TL! Hemen kiralamanı tamamla, stoklarla sınırlı kampanya fırsatını kaçırma!

0
0
Ara toplam:0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

No products in the cart.

0
0
Ara toplam:0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

No products in the cart.

GoPro Aksiyon Kameraları

İçindekiler

GoPro tarzı aksiyon kameraları, aksiyon sporları için mükemmel olan küçük zırhlı kameralardır. Aksiyon kameraları söz konusu olduğunda, GoPro endüstri ile eş anlamlıdır. DJI ve Insta360 ile şu anda çok popüler olan küçük, sağlam kameralar yapan tek marka olmayabilir,  ancak GoPro’nun bu pazardaki en ünlü üreticilerden biri olduğu gerçeğini tartışmak zor.  Marka ayrıca yıllar içinde ürün yelpazesini daha benzersiz kullanım durumları ve fiyatları kapsayacak şekilde genişletmiştir.

Kamera Tarihçesi

Aksiyon kamerası, aşırı maceraları kaydetmek için mükemmel bir cihazdır. Kaskınız gibi çeşitli aksesuarlara takılarak dağ bisikleti gezilerinizi belgelemenize olanak tanır. En sevdiğiniz sporların kaydını yapmak için bir aksiyon kamerası da kullanabilirsiniz. Birçok insan bu harika cihaza hayran olsa da, sadece birkaçı onun geçmişinden haberdardır. Aksiyon kameralarının icadı hakkında biraz bilgi sahibi olmak önemlidir, çünkü onun geçmişini bilmek bu değerli cihazı kullanma konusundaki uzmanlığınızı artırabilir.

Aksiyon Kameralarına Başlarken

İlk aksiyon kamerasını kimin icat ettiğini, ne zaman ve nerede kullanıldığını tespit etmek zor olsa da bu yeniliğe yönelik ilk girişimin 1960’lı yıllarda olduğu biliniyor. Aradan yıllar geçti ama aksiyon kameralarında yapılan değişiklikler hala devam ediyor. Günümüzde aksiyon kameraları, Wi-Fi veya Bluetooth bağlantısına, kapsamlı görüşe, suya dayanıklılık ve geleneksel kameralarda görülmeyen diğer büyüleyici özelliklere sahiptir.

Ticari olarak satılan ilk aksiyon kamerası 2004 yılında Woodman Labs tarafından tanıtıldı. Artık popüler olarak GoPro olarak biliniyor. İlk aksiyon kamerasını yaratanlar Woodman Labs uzmanları olmasa da, söz konusu cihazın geliştirilmesine çok katkıda bulundular. Aksiyon kamerasının popülaritesi, mükemmel kullanımı nedeniyle hızla arttı. Günümüzde birçok insan bunu kişisel ve ticari amaçlar için düşünüyor.

Aksiyon Kameralarının Arkasındaki İnsanlar

Daha önce de belirtildiği gibi, aksiyon kamerasını kimin icat ettiği belli değil. Bununla birlikte, birkaç kişi, günümüzün en yenilikçi aksiyon kamerasına yol açan önemli gelişmeler sağladı.

1. Bob Sinclair – 1960’larda, Bob Sinclair adlı tanınmış bir paraşütçü, paraşütle atlamada kullanılan fiberglas bir kaska bir kamera yerleştirdi. Bunu, iki sezon boyunca toplam 76 bölümden oluşan bir program olan Ripcord için kaydettiği videoların kararlılığını artırmak için yaptı. Kamerayı bir kaska takma girişimi dahiyane bir fikirdi. Sadece videolarının kalitesini iyileştirmesine yardımcı olmakla kalmadı, aynı zamanda izleyiciler için heyecan verici bir hikâye oluşturdu.

2. Jackie Stewart – Jackie Stewart, kafasına sabit kamera takmaya çalışan ünlü bir F1 sürücüsüydü. Ayrıca yarışını belgelemek için kaskına taktı. Bu yeniliği gerçek bir yarışta kullanmadı, ancak söz konusu cihaz üzerinde deney yapan ilk birkaç kişiden biriydi.

3.Steve Mcqueen – Steve McQueen, motosiklet yolculuğunu çekerken sağlam bir kamera takan harika bir aktördü. Dublör yaparken dengeyi sağlamak için kamera kaskına bantlanmıştı.

4. Mark Schulze – Birçok kişi Mark Schulze’nin aksiyon kamerasının mucitlerinden biri olduğuna inanıyor. Kasklarına kamera takan diğerleri gibi Mark da aynı şeyi yaptı. Bir VCR’nin bir RCA kablosuna bağlı olduğu kaskına bir VHS kamera taktı. Büyük bir kurulum olmasına rağmen, en iyi dağ bisikleti videolarını kaydetmesini engellemedi.

5. Nicholas Woodman – Birkaç on yıllık yenilikten sonra, 2004 yılında bir aksiyon kamerasının prototipi oluşturuldu. Bu kamera tipini icat etme fikrini ortaya atan kişi Woodman’dı. 2002’de Avustralya ve Endonezya’ya seyahat ederken başladı. Woodman, bir lastik bant kullanarak 35 mm’lik bir kamerayı eline sarmaya çalıştı. Bunu sörf yaparken hareketsiz görüntüler yakalamak için yaptı. Woodman, gösteriyi belgelemenin zorluğunu gördü, bu yüzden sörfçünün vücuduna takılabilen bir kamera yarattı. Kamerayı istediği gibi değiştirmesine yardımcı olabilecek bir şirket buldu.

İlk GoPro

İlk GoPro aksiyon kamerasının nasıl göründüğünü hiç merak ettiniz mi? Bugün piyasada satılanlardan farklıdır. İlk GoPro aksiyon kamerası GoPro Hero 35mm olarak adlandırıldı. 35 mm Kodak filmle gelen bir analog kameraydı. Su geçirmez bir kılıfa sahip olması, kutunun içinde bir bilek kayışı olması ve video kaydetme özelliği gibi özellikleri vardı. 

GoPro Hero 200 gram ağırlığındaydı ve su altında 15 metreye kadar fotoğraf çekebiliyordu. Suya dayanıklılığın yanı sıra öne çıkan özelliklerinden biri de ekstrem sporlar ve maceralar için tasarlanan güvenli bilek yuvasıydı. GoPro Hero, W/24 pozlama filmi kullanarak yalnızca 24 fotoğraf çekebiliyordu. Filmi değiştirmek için kasadan iki klipsi açmanız gerekiyordu. 

Yıllar Boyunca Aksiyon Kameraları

Aksiyon kameralarının popülaritesi artmaya devam ederken, Nicholas ve çalışanları bu harika cihazı pazarlamak için büyük çaba sarf etti. Amerika Birleşik Devletleri’nde satmaya başladılar ve çok sayıda tüketiciyi çekmek için çekici kampanyalar yaptılar. Zaman geçtikçe, aksiyon kamerası dijital hale geldi. Nicholas’ ın şirketi, VGA videolarını 10 saniyelik bir sırayla kaydedebilen GoPro Hero Digital’i piyasaya sürdü. Çeşitli iyileştirmelerden sonra daha fazla ürün piyasaya sürüldü. 

Ayrıca Nicholas ve ekibi, kayak direkleri ve sandık montajları dâhil olmak üzere modern montaj yöntemleriyle ilgili çözümler bulabildi. Dünya çapında dağıtım yoluyla Nicholas, gösterilerini belgelemek isteyen birçok insana yardım edebildi. Ayrıca çalışanlarından aksiyon kamerası kullanıcılarına kadar geniş bir topluluk oluşturmuştur. 

Sörften paraşütle atlamaya kadar, maceranızın ne kadar harika olduğunu “aksiyon kamerası” adı verilen bir cihazı kullanarak kaydedebilirsiniz. Kaskınız gibi aksesuarlara monte etme fikri, kaliteli çekimler yapmanızı sağlar. Nerede olursanız olun, su altında bile kullanılabilir. Bu mükemmel cihaza sahip olmak, daha önce bahsedilen kişilerin yenilikçi zihinleri olmadan mümkün olmazdı. Aksiyon kameralarının tarihini bilmek, keşifleri ve maceraları seven insanların, bu heyecan verici deneyimleri sonsuza dek hafızalarında tutmayı sevenler için üretildiği için cihazı daha da takdir etmelerini sağlayabilir. 

GoPro’lar arasında en iyisi hangisi?

Çoğu insan, “aksiyon kamerası” ifadesini duyduklarında GoPro’yu düşünür ve bunun iyi bir nedeni vardır! Çoğu aksiyon kamerası gibi, GoPro’lar da kompakt, dayanıklıdır ve çok çeşitli etkinlikler için mükemmel olan etkileyici bir sürü özellik sunar. Ancak GoPro’yu diğerlerinden ayıran şey, bu aksiyon kameralarının yakaladığı inanılmaz yüksek görüntü kalitesidir; görüntü kalitesi ve renklendirmeden elektronik stabilizasyona kadar her şey endüstri lideridir.

GoPro ayrıca yüzlerce montaj seçeneği sunar, böylece bir aktiviteye dalmış kalabilirsiniz ve yine de mükemmel çekimi kolaylıkla yakalayabilirsiniz.

Bir sonraki maceranız için bir aksiyon kamerası arıyorsanız doğru yere geldiniz.

Aksiyon kamerası ile ne çekilir?

GoPro, aksiyon kamerası dünyasının tartışmasız kralıdır. İlk olarak, GoPro gibi aksiyon tarzı bir kamerayla fotoğraf çekme konusunda birkaç şeyi masaya yatıralım. Herhangi bir fotoğrafta olduğu gibi, fotoğrafın teknik kalitesi, fotoğrafı çeken kameraya %100 bağlıdır. Şimdi, bu ifadeye kızmaya başlamadan önce şunu söylememe izin verin: Profesyonel bir fotoğrafçı hemen hemen her kameradan harika bir fotoğraf çekebilmelidir. “Profesyonel” bir fotoğrafçının, fotoğrafçılığın teknik yönlerini ve çoğu kameranın donanım sınırlamalarını anlamasının, ardından bu deneyimi harika bir fotoğraf çekmek için o kameranın optimum özelliklerini ayarlaması gerekir. 

GoPro bu kuralın bir istisnası değildir, ancak GoPro’nun çok küçük bir sensöre ve çok küçük bir lense sahip çok küçük bir hareketli “video” kamera olduğunu ve büyük donanım sınırlamaları yarattığını hatırlamanız gerekir.

Suya dayanıklı mı?

Aksiyon kamerası, sürükleyici aksiyon çekimleri yapmak için tasarlanmış küçük, sağlam, su geçirmez bir dijital kameradır. Geleneksel kameraların veya akıllı telefonların yapamayacağı şekilde fotoğraf ve video çekme macerasının bir parçası olmanızı ve hemen oyuna girmenizi sağlarlar.

Boyutu Sayesinde Her Alanda Fotoğraf Çekim Kolaylığı

Macera veya aksiyon fotoğrafçılığı çekiyorsanız, ayara uygun bir kameraya ihtiyacınız vardır. GoPro fotoğrafçılığı, o konu siz olsanız bile hareketli nesneleri kaydetmenin harika bir yoludur. Burada GoPro fotoğraflarının iyi görünmesini sağlayan şeylere bakıyoruz. Özellikle GoPro kameralarla çekim yapmaya alışkın değilseniz, GoPro fotoğrafçılık ipuçlarını ve püf noktalarını bulacaksınız. 

Fazladan Pil Getirin

Evden uzakta olmak, elektriğe daha az erişim anlamına gelir. Daha az elektriğe sahip olmak, bir güneş enerjisi şarj cihazınız ve güç bankanız yoksa  GoPro pillerinizi şarj etmeyi biraz zorlaştıracaktır.

GoPro, sürekli kullanımda iki saat çalışabilir. Bu, yamaçlarda kısa bir süre için yeterlidir. Ekstra pillere sahip olmak, diğer piller kullanımdayken onları şarj edebileceğiniz anlamına gelir.

GoPro Fotoğrafçılığında Çerçeveleme ve Kompozisyon

Fotoğrafın herhangi bir alanında olduğu gibi, çerçeveleme ve kompozisyon anahtardır. GoPro kameranın küçük boyutu ve geniş açılı görüş alanı nedeniyle belki de daha önemlidir.

Bunu daha da zorlaştıran şey, önceki modellerden bazılarının LCD ekrana sahip olmamasıdır. Nerede çekim yaptığınızı görmek için onu kanatlamanız veya WiFi bağlantısı üzerinden akıllı telefonunuzu kullanmanız gerekir.

Daha planlı çalışın

Tüm iyi fotoğrafçılık, çekiminizi planlamaktan gelir. İster seyahat fotoğrafçısı, ister aksiyon ve macera fotoğrafçısı olun, ister sadece anları yakalamayı seviyor olun, biraz planlama uzun bir yol kat eder.

Hedeflediğiniz yerin her yönünü bilmiyor olabilirsiniz. Ancak, bir şey bileceksiniz. Bu yüzden denemek için bir fikir oluştururken bu bilgiyi kullanın. Ardından, 5G’siz ormana gitmeden önce çekimi nasıl yapacağınızı araştırabilirsiniz.

Stiliniz Olsun

GoPro fotoğrafçılık stiliniz önemlidir. Bu, sizi ortak alanlarda benzer GoPro fotoğrafları çeken diğer tüm fotoğrafçılardan ayıran bir özelliktir.

Birçok kişi kayak yaparken GoPro kameraları kullanacaktır. Ancak resimlerinizin farklı ve dolayısıyla daha iyi olduğunu nasıl göstereceksiniz? En önemli GoPro fotoğrafçılık ipuçlarımızdan biri, özgünlüğün önemli olduğudur. Özellikle de görüntü yakalayan daha fazla insan varken.

Aynı yerleri farklı bir ışıkta göstermeniz gerekiyor. Bakış açınızı değiştirin. Aşağıya inin veya yukarı çıkın ve yeni bir şey deneyin. Ama kendinize ait bir siliniz olsun.

Seri Çekimi Keşfedin

Seri çekim, bir sahneyi sürekli olarak yakalamanın başka bir yoludur. Bu, en iyi hareketli nesneler için kullanılan bir şeydir.

Konu, kameranın önündeki biri olabilir. Veya sahnenin bir Scooby-Doo çizgi filminin arka planı gibi hareket ettiği GoPro’yu tutan siz olabilirsiniz.

GoPro, sürekli çekimde mükemmeldir. GoPro  Seri çekim modu size oldukça havalı bir gif vermekle kalmaz, aynı zamanda en iyi çekimi seçmenizi sağlar.

GoPro Hero 9 ile GoPro Hero 10 Arasındaki Farklar

 GoPro Hero 9 GoPro Hero 10     
Video çözünürlüğü5K/30 fps  5K/60 fps
Fotoğraf Çözünürlüğü20MP23MP
GörüntülemekÖn ve ArkaÖn ve Arka
Ağır Çekim240 fps (1080p)240 kare/sn (2,7k)
Canlı yayınEvet (1080p)Evet (1080p)
HDREvetEvet
 Hareket sabitlemeHiperSmooth 3.0+ HızlandırmaHiperSmooth 4.0 Hızlandırma
Mikrofonlar33
Su direnci33 fit33 fit
Pil1720mAh1720mAh
Boyut2.75× 1.9 × 1.6 inç2.75 × 1.9 × 1.6 inç
Ağırlık158 gram150 gram

Kullanırken Yardımcı Olacak Aksesuarlar

Bir aksiyon kamerasının çok yönlülüğü, büyük ölçüde mevcut aksesuarlara bağlıdır. GoPro yüzlerce özel GoPro yapımı montaj parçası, aksesuar ve hatta Mod sunar ve bunların tümü çekimleri ayrı ayrı yakalamanıza yardımcı olur, böylece kendinizi aksiyona kaptırabilirsiniz. 

1.Neewer 50’si 1 Arada Aksiyon Kamerası Aksesuar Kiti

Şunlarla çalışır: Hero10 Black, Hero9 Black, Hero8 Black, Max, Hero7, Hero6, Hero5

Satın Alma Nedenleri

+Geniş seçenek yelpazesi

+Çok sayıda GoPro kamerayla çalışır

+Ucuz

2.SanDisk Extreme microSD kart

Şunlarla çalışır: Hero10 Black, Hero9 Black, Hero8 Black, Max, Hero7 Black

Satın Alma Nedenleri

+Hızlı yazma hızı

+Yüksek kapasiteli

+Ekonomik

3. AmazonBasics Taşıma Çantası

Şunlarla çalışır: Hero10 Black, Hero9 Black, Hero8 Black, Hero7, Hero6, Hero5

Satın Alma Nedenleri

+Mükemmel değer

+çok fazla alan

4. GoPro Ekstra Pil / Pil Şarj Cihazı

Şunlarla çalışır: Hero8 Black, GoPro Hero7, GoPro Hero6, GoPro Hero5

Satın Alma Nedenleri

+USB üzerinden şarj

+Aynı anda iki pili şarj edebilir

+Pilleri temiz ve güvenli tutar

5. Telesin Dome Port Lensi

Şunlarla çalışır: Hero10 Black, Hero9 Black, Hero8 Black, GoPro Hero7, GoPro Hero6, GoPro Hero5

Satın Alma Nedenleri

+Kullanım kolaylığı

+iyi fiyatlı

+Çoğu GoPro kamerayla uyumlu

6. Sametop Tripod Montaj Adaptörü 

Şunlarla çalışır: Hero10 Black, Hero9 Black,GoPro Hero7, GoPro Hero6, GoPro Hero5

Satın Alma Nedenleri

+sağlam

+Tüm GoPro kameralarla çalışır

7. GoPro Yüzer 

Şunlarla çalışır: Hero10 Black, Hero9 Black, Hero8 Black

Satın Alma Nedenleri

+GoPro’nuzu sulu bir bölümden kurtarabilir.

+İyi yapılmış

+Ucuz

8. Kupton Temperli Cam, Lens ve Ekran Koruyucu 

Şunlarla çalışır: Hero10 Black, Hero9 Black, Hero8 Black

Satın Alma Nedenleri

+Kullanımı Kolay 

+İyi Kalite

+Ucuz

Paylaş
En Çok Kiralanan Ürünler
Son Yazıları Kaçırma
Bültene Abone Ol

Kategoriler

Benzer
Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu
General Mobile GM Watch Akıllı Saat

General Mobile GM Watch Akıllı Saat

İkonik, mükemmel kalitesi, metalik dairesel tasarımı ve kolay değiştirilebilen silikon kayışı ile General Mobile GM Watch Akıllı Saat bir akıllı saatten çok daha fazlası. Onu

Huawei MatePad 11 

Huawei MatePad 11 

Huawei’nin her seferinde tablet tasarımında daha da mükemmelleşiyor.  Huawei MatePad 11 tablet, 2 Haziran 2021’de piyasaya sürüldü. Tablet, 2560×1600 piksel çözünürlük sunan 10,95 inç dokunmatik

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB Galaxy S21 FE 5G, sevdiğiniz her şeyi 6,4 inç’e sığdırıyor. Arkadaşlarınızla bağlantı kurmak, yeni tutkular keşfetmek, canlı yayın yapmak

Yukarı Kaydır