Tüm ürünlerde geçerli, 3 ay ve üzeri kiralamaların ilk ay kirası 1 TL! Hemen kiralamanı tamamla, stoklarla sınırlı kampanya fırsatını kaçırma!

0
0
Ara toplam:0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

No products in the cart.

0
0
Ara toplam:0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

No products in the cart.

Elektrikli Scooter Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İçindekiler

KiralaBunu Elektrikli Scooter Hakkında Bilinmesi Gerekenler 

Elektrikli scooterların popülaritesi artık her zamankinden daha fazla artmaya başlamıştır

İstanbul, Bursa, İzmir, Ankara ve çok daha fazla şehirde  şehir içi ulaşımın modern sembolü haline gelmişlerdir. Önyargılı olabilirsiniz, ancak elektrikli scooterlar avantajlı bir üründür. Hem yolda hem de arazide sorunsuz bir sürüş deneyimi sağlamak için şık bir tasarıma ve çok sayıda başka özelliğe sahiptirler. Kendinizi bu kategoriye ait hissetmiyorsanız lütfen okumaya devam edin. Belki de aşağıda anlattıklarımız fikrinizi değiştirebilir.

Elektrikli Scooter nedir?

Elektrikli scooter, insan gücüyle veya insan gücü ve bir elektrik motorunun birleşimiyle hareket ettirilen motorlu bisikletler olarak tanımlanır. Elektrikli scooterların kullanımı kolaydır ve bir damla bile ter dökmeden yokuşlarda inip çıkmanıza izin verir. 

Elektrikli Scooter nasıl kullanılır?

Çoğu insan elektrikli scooterın zor kullanıldığını düşünür. Sanılanın aksine elektrikli scooter kullanmak çok kolaydır. Çalışma mekanizması çok basit olan elektrikli scooterın ayakla itilerek ilk hareketi sağlanır. Küçük olduğu için rahatlıkla hareket edildiği için her ortamda kullanıma uygundur.

Elektrikli Scooter kullanmak için ehliyet gerekli mi?

0,26 KW ve üzeri elektrikli bisikletlerde tescil ettirme ve sürücü belgesi zorunluluğu aranmaz.

Elektrikli Scooter seçimi nasıl yapılır?

Elektrikli scooterlar, mekanik alternatifleri aşan faydalarla elektrikli ulaşımın uygun bir modunu temsil eder. Elektrikli scooterlar giderek daha popüler hale gelmektedir ve birini seçmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç madde bulunur. Arabalar ve motosikletlerle karşılaştırıldığında, elektrikli scooterlar çevre dostu ve ekonomiktir. Bir elektrikli scooter ile yürüyerek veya bisiklete bindiğinizden daha hızlı ve potansiyel olarak daha uzağa seyahat edebilirsiniz ve bunu yaparken çok eğleneceksiniz. Bisikletlerin aksine, elektrikli scooter kullanmak çok az çaba gerektirir ve gideceğiniz yere iş veya oyun için tazelenmiş olarak varırsınız.

Bu kapsamlı elektrikli scooter satın alma kılavuzu, mevcut farklı sınıfları ve modelleri açıklamaktadır. Maliyetin yanı sıra, dikkate alınması gereken önemli faktörler vardır. Farklı modelleri karşılaştırırken aranacak özellikler arasında tasarım, maksimum hız, motor gücü, scooter ağırlığı ve ağırlık limiti bulunur. Ayrıca, kullanım amacınıza bağlı olarak, tam şarjla kat ettiğiniz mesafeyi bilmek isteyeceksiniz.

1.Elektrikli Scooterın Tasarımı 

Bir elektrikli scooter seçerken, kilonuza ve kişisel tarzınıza uygun bir tasarım seçmenizde fayda var.  Parlak renkli çocuk elektrikli scooterları, çocuklara ve gençlere hitap etmektedir. Yetişkinler, daha yumuşak renklere sahip modelleri tercih edebilirler. Bir elektrikli scooter tasarımı, estetik çekiciliğinin ötesine geçer ve yapım kalitesi ve rahatlık özelliklerini içerir. Bunlar çoğunlukla sürüşünüzün kalitesini, bakım maliyetini ve sıklığını belirler. Size uygun bir elektrikli scooter bulmak için şu tasarım özelliklerine dikkat edin: tekerlek boyutu, lastik tipi, süspansiyon ve frenler. Bu parçaların önemini anlamak, elektrikli scooterların nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olur.

  • Tekerlek boyutu: Büyük scooter tekerlekleri, çapı 10 inç veya daha fazla olan lastiklere uygundur. 5 ila 8 inç arasındaki küçük tekerleklerle karşılaştırıldığında, daha büyük tekerlekler daha iyi tutuşa sahiptir.
  • Lastik tipi: Bir elektrikli scooter için havasız veya hava dolu lastikler kullanılabilir. Havasız lastikler, engebeli yüzeylerde yumuşak sürüş sağlar. Ancak, lastik basıncının ve diş aşınmasının kontrol edilmesi gibi bakım gerektirirler. Dolgu lastikler, basınçları sabit kaldığı için elektrikli scooterlara daha uzun mesafe menzili sağlar. Lastik seçimi, süspansiyon sistemi olan veya olmayan bir elektrikli scooter seçimi ile ilgilidir. Hava dolu lastikler, bir miktar yastıklama sağladıkları için süspansiyon sistemi olmayan scooterlarda konforu artırır.
  • Süspansiyon :Elektrikli bir scooter seçerken dikkate alınması gereken üç tip süspansiyon sistemi yay, kauçuk ve hidrolik/hava pistonudur. Rahat uzun yolculuklar için, süspansiyonu yay ve hidrolik/havalı piston sistemlerinin bir kombinasyonunu kullanan bir model arayabilirsiniz.
  • Frenler: Herhangi bir araçta olduğu gibi elektrikli scooter seçerken de fren çok önemlidir. Elektrikli scooterlarda kullanılan dört ana fren tipi ayak, kampana, disk ve elektriklidir. Disk frenler en güvenilir durdurma gücünü sağlar, ancak elektrikli versiyonlar rejeneratif frenleme sunar ve bakım gerektirmez.

2.Azami Hız 

İşe gidip gelme bir öncelikse, bir e-scooterın maksimum hızı önemli bir husustur. Bir elektrikli scooterın en yüksek hızı, tam gazda ne kadar hızlı gideceğini tanımlar. Çoğu elektrikli scooter, 20 ila 30 mph arasında en yüksek hızlara sahiptir. Bir scooterın gerçek azami hızı, sürücünün ve scooterın toplam ağırlığının yanı sıra makinenin süspansiyonu ve lastikleri dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır. İş veya egzersiz için düzenli rotalarınızı düşünün. Yokuş yukarı, engebeli arazide veya değişen hız bölgelerinde sürüş, farklı modellerin azami hızını etkiler. Yokuş yukarı çıkmak hızlı bi scooter gerektirirken, günlük sürüşünüz için en hızlı scootera ihtiyacınız olmayabilir. Bisiklet şeridine girmeye yetecek kadar hızlı olan ve sürmek için ehliyet gerektirecek kadar hızlı olmayan bir model arayabilirsiniz. Elektrikli scooterınız ne kadar yavaş giderse gitsin, sürüşünüz sırasında her zaman koruyucu güvenlik donanımları giymeniz gerektiğini unutmayın.

3.Motor Gücü 

Motor gücü, elektrikli scooterların nasıl çalıştığını merak edenler için önemli bir husustur. Çoğu scooter, tekerleklere bağlı fırçasız DC motorlara sahiptir. Bir scooter, tek veya çift motorlu bir tasarıma sahip olabilir. Genel olarak, çift motorlu scooterlar daha güçlüdür ve bu nedenle daha hızlıdır. Üreticiler, elektrikli scooterların motor gücünü watt cinsinden listeler. Yetişkin bir elektrikli scooter için aranacak minimum motor gücü 250 watt’tır. Bu güce sahip bir scooter, düz zeminde ve küçük yokuşlarda rahatça gidebilir. Mevcut en hızlı elektrikli scooterlar için, toplam gücü 1.000 watt veya daha yüksek olan çift motorlu performans modellerini arayabilirsiniz.

4. Ağırlık

Elektrikli bir scooter seçerken, düşündüğünüz modellerin scooter ağırlığını ve sürücü ağırlık kapasitesini not etmeniz önemlidir. Bir scooterın ağırlık kapasitesi, taşıyabileceği maksimum yüktür. Çoğu elektrikli scooterın ağırlık kapasiteleri 100 kg’a kadar ulaşır. Daha ağır olan sürücüler, elektrikli scooterların performansını etkilediğinden, ağırlıkları için üretilmiş modeller aramalıdır. Bir elektrikli scooter ne kadar fazla ağırlık taşırsa o kadar yavaş olacağını unutmayın.

Elektrikli scooterın ağırlığı, manevra kabiliyetini ve taşınabilirliğini belirler. Daha ağır scooterları sürerken döndürmek daha zordur, ancak daha dengelidir. Ancak daha ağır modeller, daha hafif modellerden daha fazla ağırlık taşıyabilir. Taşımak ve saklamak bir faktörse, bir elektrikli scooter seçerken katlanabilir hafif bir model düşünebilirsiniz.

5. Menzil

Bir elektrikli scooterın menzili, pili bitmeden kat edebileceği maksimum mesafedir. Bir elektrikli scooterın menzilini etkileyebilecek diğer faktörler, ağırlığı, seyahat ettiğiniz ortalama hız ve motor gücüdür. Sürücünün ağırlığı ve hava koşulları da elektrikli scooterın menzilini belirler. Üreticiler, ideal koşullar altında e-scooter serilerini teklif etmektedir. Makinenizin nominal aralık kadar uzun süre çalışması pek olası değildir, ancak mükemmel koşullarda bu mümkündür.

Elektrikli Scooterın güvenliği nasıl sağlanır?

Elektrikli scooter bildiğiniz gibi yükselişte. Tüm potansiyeline rağmen, elektrikli scooter sürmek tamamen eğlence ve oyunlardan ibaret değildir. Olası kazaları önlemek için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır;

1.Her zaman gözünü yolda tutun

Bu ipucu basit görünebilir ama çoğu kaza gözlerini bir an yoldan ayıran sürücüler tarafından gerçekleşir. Bisiklete binmeye alışkınsanız, manzaranın tadını çıkarmanın ve etrafınızdaki her şeyi gözlemlemek istersiniz. Asfalttaki bir çukur veya yoldaki bir tümsek sizi etkili bir şekilde alıp götürebilir ve aynı nedenlerle elektrikli bir scooter üzerinde dengenizi yeniden kazanmanız çok zordur. Çoğu insanın kentsel alanlarda ve sokaklarda elektrikli scooterlara henüz alışmamış diğer yol kullanıcılarıyla birlikte seyahat ettiğinden bahsetmiyoruz bile, trafiği izlemek ve her an birkaç saniye ilerisini düşünmek daha da önemlidir. Açık görünebilir, ancak dikkatinizi yola ve çevredeki trafiğe odaklamak çok önemlidir. Kolay ve rahat görünse bile çok hızlı hareket etmezseniz birçok yaralanma olaylarını önleyebilirsiniz.

2.İki elinizi de gidonun üzerinde tutun

Belki de telefonuna yeni bir mesaj gelmiştir. Çabuk kontrol edip cevap versen iyi olur… Hayır hayır! Sürücüler elektrikli scooterlarına aşırı güvendiklerinde, gazda tuttukları sürece telefonlarında kolayca gezinebileceklerini veya ellerinden biriyle başka bir şey yapabileceklerini düşünebilirler. Bu büyük bir hata. Tek kollu sürüş, yoldaki küçük temas alanı nedeniyle özellikle elektrikli scooterlarda tehlikelidir. Bisikletle karşılaştırıldığında, çok daha küçük tekerlekler kullanıyorsunuz, bu da viraj alırken yerden daha az yüksekliğiniz olduğu ve tümsekleri ve sarsıntıları sürücüye çok daha belirgin bir şekilde ilettikleri anlamına geliyor. Sürdüğümüzde, denge noktamızı eşitleyen küçük ayarlamalar yapmak için sürekli olarak iki elimizi de kullanırız. Bu denklemden bir (veya her iki) eli çıkardığımızda, ayarlamamız gereken yalnızca bir elimiz var ve e-scooter ters yöne eğilmeye başlarsa elbette çok zor olacaktır. O telefonu kesinlikle kullanmanız gerekiyorsa, lütfen kendinize ve dirseklerinize bir iyilik yapın. Scooterı bir saniyeliğine durdurun ve hazır olduğunuzda işinize geri dönün.

3. Uygun bir kask kullanın

Seyahat ederken, üzerinde kontrolünüz olmayan şeyler her zaman vardır. Dikkatsiz sürücüler ve insan hatası her zaman mevcuttur. Tüm kazalar önlenebilir değildir, bu nedenle bir kazaya nasıl hazırlandığınız çok önemlidir. Tüm çeşitli güvenlik cihazları arasında uygun bir kask takmanın çok önemlidir. 

Neden Elektrikli Scooter almalıyım?

Şehirde yaşıyorsanız kaldırımlarda elektrikli scooter kullanan bir çok insan keşfetmiş olabilirsiniz. Elektrikli scooterlar oldukça pratik bir seçimdir. Özellikle arabalardan çok daha ucuz olmaları gerekçesiyle insanların sık sık tercih ettiği bir alet haline gelmiştir. Arkadaşlarınızı ziyaret etmek, birkaç kilometre uzaktaki işinize gitmek veya spor salonuna gitmek gibi günlük gezileriniz için elektrikli scooterı tercih etmek her zaman için mükemmel bir karar olacaktır. Peki elektrikli scooter almanın sebepleri nelerdir?

  • Enerji ayak izinizi azaltın 

Kısa mesafelerde herhangi bir aracı sürmek için yakıt gereksinimleri hızla artar. Daha uzağa seyahat etmek zorunda olanlar için bu maliyetler hem cüzdanınız hem de çevre için çok büyük olabilir. Öte yandan, biraz pil gücü ile fosil yakıtları tüketmeden kolayca seyahat edebilirsiniz. Elektrikli bir scooter kullanarak, otomobillerin çıkaracağı egzoz gazını da ortadan kaldırmış olursunuz.

  • İşe gidip gelirken zamandan tasarruf edin

Şehirler trafikle doludur ve yollarda gezinmek bazen zor olabilir. 10 dakikalık bir araba yolculuğu trafiğin yoğun olduğu saatlerde üç kattan fazla zaman alabilir. Elektrikli bir scootera geçerek trafikte beklemenize gerek kalmadan işe gidip gelme sürenizi kısaltabilirsiniz. 

  • Rahatlığın keyfini çıkartın

Çoğu sürücünün elektrikli scooter ile elde edeceği bir başka avantaj da daha fazla rahatlıktır. Elektrikli bir scooter kompakttır ve neredeyse her yere yanınızda götürebilirsiniz. Bir mağazada yanınızda taşıyabilir veya ihtiyacınız olmadığında bir dolaba koyabilirsiniz. Çok hafiftir. Artık park yeri aramanıza gerek olmadığını hayal edin. Mükemmel değil mi?

Paylaş
En Çok Kiralanan Ürünler
Son Yazıları Kaçırma
Bültene Abone Ol

Kategoriler

Benzer
Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu
General Mobile GM Watch Akıllı Saat

General Mobile GM Watch Akıllı Saat

İkonik, mükemmel kalitesi, metalik dairesel tasarımı ve kolay değiştirilebilen silikon kayışı ile General Mobile GM Watch Akıllı Saat bir akıllı saatten çok daha fazlası. Onu

Huawei MatePad 11 

Huawei MatePad 11 

Huawei’nin her seferinde tablet tasarımında daha da mükemmelleşiyor.  Huawei MatePad 11 tablet, 2 Haziran 2021’de piyasaya sürüldü. Tablet, 2560×1600 piksel çözünürlük sunan 10,95 inç dokunmatik

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB Galaxy S21 FE 5G, sevdiğiniz her şeyi 6,4 inç’e sığdırıyor. Arkadaşlarınızla bağlantı kurmak, yeni tutkular keşfetmek, canlı yayın yapmak

Yukarı Kaydır