Tüm ürünlerde geçerli, 3 ay ve üzeri kiralamaların ilk ay kirası 1 TL! Hemen kiralamanı tamamla, stoklarla sınırlı kampanya fırsatını kaçırma!

0
0
Ara toplam:0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

No products in the cart.

0
0
Ara toplam:0,00

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

No products in the cart.

Elektrik süpürgesi alırken dikkat edilmesi gerekenler

İçindekiler

Elektrik süpürgesi alırken dikkat edilmesi gerekenler

Elektrikli süpürge, etraftaki toz ve kırıntı ve temizleyen bir cihazdır. Bu cihazlar konaklama sektörü, ofisler, mağazalar ve fabrikalar gibi işyerleri için vazgeçilmez bir temizlik aracıdır. Aslında, temiz ve güvenli bir ortamı garanti ederek zemin ve yüzeylerdeki tozu ve diğer kalıntıları gidermek için kullanılır. Piyasada çeşitli tipler bulunmaktadır: kuru elektrikli süpürgeler, ıslak ve kuru elektrikli süpürgeler, halı temizleyiciler, özel ve endüstriyel uygulamalar için elektrikli süpürgeler. Doğru satın alma işlemini yapmak için, hangi unsurların dikkate alınması gerektiğini bilmek önemlidir. Doğru bir elektrik süpürgesi seçmenin ilk adımı, kişinin ihtiyaçlarını anlamaktır. Nerede kullanılacak? Ne kadar süreliğine? Almak için neye ihtiyacınız var? Bunlar, satın almadan önce sorulması gereken üç temel sorudur. Aslında, ihtiyaçlara göre seçim yapmak, aşağıdaki üç faktörü göz önünde bulundurmak anlamına gelir:

 • Ortamın türü ve boyutları
 • Toplanacak malzemenin türü ve miktarı
 • Kullanım sıklığı

İhtiyaçlarınız belirlendikten sonra, çeşitli modelleri karşılaştırmak için belirli teknik özellikleri değerlendirmek gerekir. Genel boyutlar, ağırlık ve pratik kullanıma ek olarak dikkate alınması gereken parametrelerden bazıları, örneğin motor gücü, vakum gücü performansı, gürültü seviyesi ve filtreleme sistemidir. Elektrikli süpürge satın alınırken, cihazın verimliliği ve üretkenliği üzerinde etkisi olan bazı önemli teknik ve işlevsel özelliklerin göz önünde bulundurulması gerekir. İşte detaylar;

 • Vakum gücü performansı

Vakum gücü performansını belirleyen iki ana gösterge, su kaldırma ve hava akışıdır. Su kaldırma emme kuvvetini temsil eder ve sıvıların ve ağır malzemelerin vakumlanması için referans parametredir. Hava akışı, hava hacmi alımını ifade eder ve ince toz ve hafif malzemelerin emilmesi için referans parametredir.

 • Motor gücü

Elektrikli süpürgelerde motorunun gücü ve verimliliği, bir elektrikli süpürgenin genel performansının en önemli yönlerinden biridir. Motor, elektrik gücünü sızdırmaz vakum ve hava akışı şeklinde mekanik güce dönüştürür. Bir vakum motorunun bu mekanik gücü üretme kapasitesinin ölçülmesi ve derecelendirilmesi, elektrikli süpürge teknolojisinin en yanlış anlaşılan yönlerinden biridir. Aşağıda motorun gücünü ölçmek için kullanılan birkaç terminoloji bulunmaktadır:

 • Hava akışı: Bir elektrikli süpürge motoru için ölçüldüğünde hava akışı genellikle saniyede Litre (L/sn) olarak belirtilir. Hava akış derecesi, emme motorunun gücünün doğrudan bir derecesi olmasa da, emişinden etkilenir. Hava akışı, motor tarafından üretilen kapalı vakum miktarına göre ve toplam ile orantılıdır. Bu nedenle, elektrikli süpürgeleri karşılaştırırken kapalı vakumu hava akışıyla birlikte karşılaştırmak önemlidir.
 • Watt: Watt değerlerini elde etmenin en iyi yolu, güç noktasından çekilen amperi güç kaynağının voltajıyla çarpmaktır. Bu sadece motorun giriş gücünün bir ölçümüdür. Güç değerleri, bazı üreticiler tarafından ürünlerini Hava Wattları veya diğer derecelendirmeleri kullanan rakip ürünlerle karşılaştırmaya çalışırken işleri daha zor ve daha kafa karıştırıcı hale getirmek için sıklıkla kullanılır.
 • Gürültü seviyesi

Kesin olarak verimlilikle bağlantılı olmasa bile, özellikle vakum gürültüye duyarlı bir ortamda kullanılıyorsa, konfor üzerinde kesinlikle sonuçları vardır.

 • Tasarım ve yapı

Analiz edilecek diğer bir unsur yapıdır: ağırlık ve boyutlar, maksimum ulaşılabilir mesafe ve manevra kabiliyeti. Genel boyutlar ve ağırlık, modele ve uygulamaya/ortama göre değişir. Süpürge tekerlekli ise ve ofisler, mağazalar, orta-küçük alanlar gibi temizlik faaliyetlerinde kullanılması gerekiyorsa, çok ağır (10 kg’dan az) olmamasına dikkat edin. Ayrıca endüstriyel ortamlarda kullanılırsa, bu faktörler ikincil hale gelebilir. Değerlendirmeye değer başka bir husus, el arabası ve tekerlek tipi olarak kabul edilen taşıma sistemidir. Örneğin, dış mekan uygulamalarında, engebeli zeminlerde bile en iyi manevra kabiliyetini garanti etmek için büyük kauçuk kaplı tekerleklere sahip arabalı elektrikli süpürgeler tercih edilir.

 • Filtreleme

Tüm elektrikli süpürgeler, toplanan kirin tekrar çevreye salınmasını önleyen, yüksek verimli filtre ile donatılmıştır. Tüm “sadece kuru” elektrikli süpürgeler genellikle toz toplayan, yırtılmaya ve kırılmaya dayanıklı bir mikrofiber torba ile donatılmıştır. Torbaya ek olarak, motoru emilen tozdan koruyan bir yukarı akış filtresi ve tozun çevreye geri dönmesini engelleyen bir aşağı akış filtresi de vardır. Farklı filtre türleri vardır: ana polyester filtre, yıkanabilir polyester kartuşlar veya yüksek filtreleme verimliliğine sahip HEPA. Yüksek performans garantisi istiyorsanız filtreleri düzenli değistirmeniz gerektiğini unutmayın.

 • Birlikte verilen aksesuarlar

Çoğu süpürge farklı emiş türlerini gerçekleştirmek için çeşitli aksesuarlarla sahiptir. Süpürge seçimi aşamasında, birlikte verilen aksesuarların sayısı ve türü ile önerilen opsiyonel özelliklerin kontrol edilmesi gerekir. Emme hortumu, çubuk ve borular/uzantılara ek olarak en yaygın aksesuarlar şunlardır:

 • Düz mızrak: dar oluklardaki ve ulaşılması zor köşelerdeki kiri toplamak için.
 • Yuvarlak fırça: hassas yüzeyleri süpürmek için.
 • Çift kullanımlı/evrensel fırça: sert zeminlerin yanı sıra kilim ve halıları temizlemek için.
 • Islak fırça/ silecek: sıvıları kaldırmak için. 

Elektrikli Süpürge Önerileri 

Yapışmış kiri veya evcil hayvan tüylerini temizlemek için evinizin her köşesini fırçalayıp tozunu aldığınız günler geride kaldı. Günümüzde temizlik artık çok zahmetsiz. Kilim, halı ve yer temizliği için vazgeçilmez olan elektrikli süpürgeler hemen hemen her evde bulunmaktadır. Ancak elektrikli süpürge türleri (kızaklar, kablosuz süpürgeler, robotlar, vb.) ve teknolojiler (torbalı veya torbasız, merkezi elektrikli süpürge) arasında bu ev aletini seçmek kolay değil.

Kızak elektrik süpürge: hegemonyasını yavaş yavaş süpürge elektrikli süpürge lehine kaybetse de evlerde en yaygın modeldir. İkincisi, daha yönetilebilir, satışlarının yıldan yıla arttığını görebiliriz. Kızak, tozu ortadan kaldırmak için en etkili yöntem olmaya devam etmektedir. Bu serideki tüm cihazlar benzerdir. Uzun bir hortumla tekerlekli bir gövdeye bağlanan bir emme başlığı bulunur. Çoğu model tozu bir torbada saklarken, torbasız elektrikli süpürgeler de yükseliştedir. Bununla birlikte, torbalı elektrikli süpürgeler, zemin veya kir türü ne olursa olsun, torbasız muadillerine göre daha iyi emiş gücüne sahiptir. Torbanın yalnızca dolduğunda çıkarılıp atılması gerektiğinden daha hijyeniktirler, oysa torbasız modeller haznenin temizlenmesini gerektirir ve bu da kullanıcıyı toza maruz bırakır. Alerjisi olanlar için dikkat edilmesi gereken bir noktadır. Kullanım kolaylığı ve emiş kalitesi bir modelden diğerine önemli ölçüde değişir. 

Dik elektrikli süpürgeler: Dik elektrikli süpürgeler giderek daha fazla hanenin ilgisini çekiyor. Çoğu zaman bir el tipi elektrikli süpürgeyle birleştirilen bu çok kullanışlı cihazlar, birkaç dakika içinde zeminlerin, mobilyaların, arabaların veya karavanların tozunu almayı mümkün kılar. Yine de küçük yüzeyler için ayrılmalıdırlar. Özerklik ve emiş gücü modele göre değişir. Fırçaları çoğunlukla döner ve elektriklidir. Özellikle sert zeminlerdeki tozların temizlenmesinde iyi sonuçlar kaydeden, tüketiciler tarafından ödüllendirilen şarj edilebilir modeller büyük ilerleme kaydetmiştir. 

Robotlu Süpürgeler: Bir sensörle çalışan otomatik bir elektrik süpürgesidir.  Günümüzde bir çok kadının eli ayağı olmuştur. Artık teknoloji çağındayız ve zaman bir türlü kimseye yetmemektedir. Bu yüzden teknolojinin nimetlerinden faydalanmak gerekir. Bunlardan bir tanesi de robot süpürgelerdir. Manevra gerektirmediği için çok az çaba gerektirir.

Ayarlar seçilir ve talimatlara bir uzaktan kumanda aracılığıyla girilir, ardından gözetim olmadan temizlik yapılabilir. Köşe, fayans, halı ve ahşap yüzeylerin temizliğinde kullanışlıdır.

Kompakttır, temizlik torbasına ihtiyaç duymaz ve daha az ses çıkarır. Her zaman kablosuzdur, bu da tekrar tekrar şarj edilmesi gerektiği anlamına gelir. Otomatik olduğu için çok iyi ve daha kısa sürede temizler. Bu nedenle, diğer model türlerine göre daha yüksek fiyatlıdır.

Kutu Elektrikli Süpürgeler: Kutu elektrikli süpürge tipinde, geri çekilebilir bir emme hortumuyla silindir benzeri bir cihaza bağlı uzun bir çubuk bulunur. Bir motorla çalışır ve toz toplayan bir yuvası vardır. Çıplak sert zeminler, halı kaplı alanlar, ahşap zeminler, fayanslar, arabalar, merdivenler, duvarlar, tavan, köşeler ve döşemeler, mobilyalar, perdeler vb. gibi birçok yüzeyi temizleyebilir. Birçok atışmanı vardır ve çeşitli yüzeylerde çalışabildiği için daha maliyetlidir. Saklama amaçlı diğer modellere göre daha hacimlidir.

Daha fazla değerlendirilmesi gereken noktalar

 • Evinizdeki insanlar alerjiye yatkınsa, HEPA filtreli elektrikli süpürgeleri aramanızı öneriyoruz. Havadaki 0,3 mikrondan büyük parçacıkların yüzde 99,97’sini filtreleyebilir. 
 • Torbalı elektrikli süpürge satın alıyorsanız, torbayı düzenli olarak değiştirmeyi unutmayın. 2/3’ünün dolduğunu gördüğünüz anda değiştirin.
 • Daha çevre dostu bir seçeneği tercih etmek istiyorsanız torbasız bir modeli tercih edin. Şeffaf bileşen, ne zaman boşaltılacağını size bildirir.
 • Çıplak zeminlerin temizliğinde özel fırçası olduğu için vakumlu süpürge tercih edebilirsiniz. Parke zeminlerde düzenli olarak dik bir elektrik süpürgesi, yüzeyi çizerek zarar verme olasılığı olduğundan, en iyi bahis olmayabilir. Aynı zamanda ters etki yaratacak şekilde kir saçabilir. 

Özetlemek gerekirse, elektrikli süpürge satın almak hiç de kolay bir iş değil. Elektrikli süpürgenin ihtiyaçlarınıza uygun olması araştırma gerektirir. Yatırımın kalıcı olması için bu noktalara dikkat etmenizi öneririz.

Elektrikli süpürge: Torbalı mı, torbasız mı?

Torbalı elektrikli süpürgeler uzun süredir piyasada bulunan tek elektrikli süpürgelerdir ve bugün hala Türk evlerinde yaygın şekilde kullanılmaktadırlar. Kaldıran ve emilen tüm toz ve kiri tutan bir torbaya erişim sağlayan bir başlığı vardır. Tek kullanımlık poşet kağıt veya kumaş olabilir, filtre görevi görür ve dolduğunda değiştirilmelidir.

Torbasız elektrikli süpürgeler de bulunan özel teknolojiler, siklonik ve multisiklonik filtreleme ile tasarlanmıştır. Bu modellerde havanın yüksek hızda girdap yapacağı koniler veya siklonlar bulunur. Bu tür filtreleme, merkezkaç kuvveti kullanarak havayı tozdan ayırır. İlk bakışta torbalı ve torbasız elektrik süpürgelerini ayırt etmeniz kolay olacaktır. Gerçekten de torbasız elektrikli süpürgeler daha modern bir görünüme sahiptir. Şeffaf olmaları sayesinde geleneksel torbalı elektrikli süpürgelerin aksine yüksek teknolojilerini, filtrasyon ünitelerini ve haznelerini ortaya koyarlar.

Torbalı elektrikli süpürgelerin avantajları

Torbalı elektrikli süpürgeler onlarca yıldır piyasada. Havanın torbadan akmasına izin verirken kiri hapseden bir filtre olarak değiştirilebilir bir torba aracılığıyla geleneksel şekilde çalışır. İşte bu tip elektrikli süpürgenin başlıca avantajları.

 • Genellikle daha hijyeniktirler 

Torbalı elektrikli süpürgeler birçok nedenden dolayı daha sağlıklıdır. Nitekim yıllar içinde teknolojik gelişmeler, elektrikli süpürgenin kullanımı sırasında ve aynı zamanda değiştirmek için torbayı çıkardığınızda olası alerjenlerin torba içinde tutulmasına yardımcı olur. Potansiyel alerjenler havada kalmaz ve sağlığınız için kötü olması muhtemel değildir. Ayrıca, torbasız modellerde olduğu gibi filtreleri sık sık temizlemeniz veya değiştirmeniz gerekmez. 

 • Genellikle bir HEPA filtresiyle donatılırlar 

Her zaman böyle olmasa da, torbalı elektrikli süpürgeler çoğu zaman evinizdeki alerjenleri yakalamak için HEPA filtreleri kullanır. Herkese, özellikle de sık sık alerji semptomları yaşayanlara şiddetle tavsiye edilir. HEPA filtreleri, 0,3 mikron veya daha büyük parçacıkların en az %99,97’sini yakalayabilmeleri için sıkı testlerden geçmektedir. Böylece, özellikle elektrikli süpürgelerde olmak üzere mevcut diğer tüm filtre türlerinden daha fazla toz ve poleni havadan uzaklaştırırlar.

 • Bakımı daha kolaydır 

Torbalı elektrikli süpürgeler genellikle torbasız emsallerine göre daha az bakım gerektirir. Bunun birkaç nedeni vardır, ancak esas olarak torbasız elektrikli süpürgelerin depoları kadar sık ​​değiştirilmesi gerekmeyen torbaların kapasitesiyle ilgilidir. Artı, filtre doğrudan çantanın içine yerleştirildiğinden temizlemeye gerek yoktur ve filtreyi değiştirmek için en iyi zamanın ne zaman olduğunu her zaman tam olarak bilirsiniz.

Torbasız elektrikli süpürgelerin avantajları

Torbasız elektrikli süpürge, elektrikli süpürge dünyasında yeni bir yenilik olmaya devam ediyor. Bu başarı ilk olarak, onları kullanmayı, temizlemeyi ve bakımını daha kolay bulan veya en çok ihtiyaç duyduklarında yedek poşetleri saklamaktan bıkmış olan kullanıcılarla bağlantılıdır. Modelden modele farklılık gösterse de, aşağıdaki listede torbasız elektrikli süpürgelerin sağladığı en yaygın faydalar listelenmektedir.

 • Torbasız bir elektrikli süpürgenin maliyeti uzun vadede daha düşüktür: Bir kez satın alındığında, torbasız bir elektrikli süpürgenin çalıştırılması ve bakımı, torbalı rakibine göre daha ucuzdur. Bunun başlıca nedeni, sadece elektrikli süpürgenizi kullanabilmek için tekrar tekrar poşet satın almak zorunda kalmamanızdır. Torbasız modelde bulunan toz toplama tankı defalarca boşaltılabilir ve makinenin ömrü boyunca dayanır.
 • Ne zaman boşaltılacağını bilmek kolaydır

Torbasız elektrikli süpürgelerde standart olan şeffaf hazneler, haznenin ne zaman boşaltılacağını görmeyi kolaylaştırır. Ayrıca, elektrikli süpürgenizin tam dolu olup olmadığı bir bakışta olması gerektiği kadar verimli çalışıp çalışmadığını görmek kolaydır. Elektrikli süpürgenizin kir topladığını net bir şekilde görmek de tatmin edici olabilir. Torbalı elektrikli süpürgelerde olduğu gibi, cihaz, tankın %50’sini kir oluşturduğunda biraz etkili olacaktır; bu, içindekileri sık sık boşaltarak kolayca önlenebilecek bir dezavantajdır.

 • Torbasız elektrikli süpürge daha çevre dostudur

Torbalı elektrikli süpürgeler kullanım ömürleri boyunca yüzlerce torba kullanabildiğinden, torbasız elektrikli süpürge daha çevre dostu bir seçenektir.

Elektrikli süpürge filtresi yıkanır mı?

 • Kıvrımlı parça olan HEPA/ EPA filtresi yıkanmaz. Bu parçayı temizlemek istiyorsanız fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz.
 • Köpük parçayı ise suyla yıkanabilirsiniz. Elektrikli süpürgeye takmak için iyice kurumasına özen göstermeniz gerekir.

Elektrikli süpürgelerde HEPA filtre nedir?

HEPA, Yüksek Verimli Partikül Hava’nın kısaltmasıdır ve yüksek verimli filtreler için genel bir terim haline gelmiştir. HEPA vakum filtreleri, vakum torbalarınız tarafından başka türlü tutulamayacak daha küçük partikülleri yakalar. Bu, alerjisi olanlar için daha fazla rahatlama ve herkes için daha temiz hava sağlar. Elektrikli süpürgenin operatörü, kullanım saatleri boyunca elektrikli süpürge tarafından boşaltılan yüksek oranda filtrelenmiş havayı solur. Parçacıklar havada yayılmadığından, daha sonra bu temizlenmiş alanlarda çalışan müşterilere de fayda sağlar.

HEPA filtreler, alerjisi olanlar ve sağlık sorunları olan diğer kişiler için sorunlara neden olabilecek küçük parçacıkları yakalar. Akut alerjiniz, astımınız, KOAH’ınız veya diğer solunum rahatsızlıklarınız varsa, HEPA filtreleri daha sağlıklı bir ev, ofis veya okul için önemli bir bileşendir.

Bir Elektrik Süpürgesi için Kaç Watt Harcanır?

Bir elektrikli süpürge, ortalama dik tasarımı 450 ila 3000 watt gerektiren normal bir elektrik prizinden güç alır. Bununla birlikte, en sık kullanılan sürümler, her saat yaklaşık 1,4 kilovat-saat (kWh) elektriğe eşdeğer yaklaşık 1400 watt kullanır. Bu güç kullanımı, mikrodalga fırınlar ve buzdolapları gibi diğer standart ev ekipmanlarıyla aynıdır.

Paylaş
En Çok Kiralanan Ürünler
Son Yazıları Kaçırma
Bültene Abone Ol

Kategoriler

Benzer
Bu Yazıyı Okuyanlar Bunları da Okudu
General Mobile GM Watch Akıllı Saat

General Mobile GM Watch Akıllı Saat

İkonik, mükemmel kalitesi, metalik dairesel tasarımı ve kolay değiştirilebilen silikon kayışı ile General Mobile GM Watch Akıllı Saat bir akıllı saatten çok daha fazlası. Onu

Huawei MatePad 11 

Huawei MatePad 11 

Huawei’nin her seferinde tablet tasarımında daha da mükemmelleşiyor.  Huawei MatePad 11 tablet, 2 Haziran 2021’de piyasaya sürüldü. Tablet, 2560×1600 piksel çözünürlük sunan 10,95 inç dokunmatik

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB

Samsung Galaxy S21 FE 128 GB Galaxy S21 FE 5G, sevdiğiniz her şeyi 6,4 inç’e sığdırıyor. Arkadaşlarınızla bağlantı kurmak, yeni tutkular keşfetmek, canlı yayın yapmak

Yukarı Kaydır